Contact us info@hk-green.en

10 dôvodov, kedy je lepšie zvoliť umelé rastiny

Zvoliť namiesto živej rastliny umelý produkt? Prečo by to niekto robil? Každý z nás prirodzene inklinuje ku živej prírode, máme to tak zakorenené od malička. Odpoveď je tak na prvý pohľad jasná - vždy predsa volíme radšej živé rastliny. Ukážeme si však 10 dobrých dôvodov, prečo uprednostniť profesionálnu náhradu pred živou prírodou.

Bežnou súčasťou vizualizácie architektúry býva parková úprava okolia a riešenie interiérovej zelene. Architekt ju volí esteticky, aby ladila tvarovo aj farebne so svojím okolím. Reálne však môže byť stavba vybudovaná v takých prírodných podmienkach, kde by živé rastliny a stromy mali problém existovať. Málo, alebo priveľa slnečného svitu, mrazy, nedostatok vlahy alebo vhodnej pôdy. V reálnom živote musíte vyberať také rastliny, ktoré v danej lokalite dokážu nielen prežiť ale aj prosperovať. Ak však trváte na dodržaní farebnosti a tvarovosti návrhu, veľmi vhodnou alternatívou sa stávajú profesionálne imitácie rastlín. Pozrime sa však na všetky dôvody, ktoré hovoria pre využitie profesionálnych náhrad.

  1. Nenáročnosť. Kvalitná pôda, dostatok tepla a svetla, zavlažovanie, hnojivo, starostlivosť - toto všetko umelá rastlina nepotrebuje. Môžete ju umiestniť do prievanu, akéhokoľvek tmavého, zle vetraného kúta, rovnako ako na prudké slnko. Nevadí ani mráz, zafajčené, či inak nevhodné prostredie. Zostáva krásne rovnaká za akýchkoľvek okolností.
  2. Celoročne farebne a tvarovo stála. Kvitne po celý rok, neopadá, neprerastie interiér do ktorého bola pôvodne navrhnutá, nezväčšuje korene, netreba ju presádzať. Tak, ako ju umiestnite a naaranžujete, tak bude skrášľovať interiér navždy. Alebo do chvíle, kým ju neupravíte. Konáriky a listy je možné do určitej miery ohýbať a tvarovať a vy tak viete rastlinku doladiť k dokonalosti.
  3. Starostlivosť o rastlinku. Nepotrebujete vedieť aké sú jej choroby a škodcovia, nevyžaduje postreky. Profesionálnu náhradu nezničí dlhodobý odchod na dovolenku, ani ročné obdobie. Nemusíte nikomu nechávať kľúče aby sa o ňu postaral, kým budete preč z domova.
  4. Znášanlivosť. Aj v rastlinnom svete sú druhy, ktoré spolu vychádzajú dobre a naopak také, ktoré sa priam neznášajú. Niekedy nie je možná inak veľmi pekná kombinácia rastlín, pretože sú konkurentmi v reálnom svete. To pri umelých náhradách nehrozí. Môžete zvoliť akúkoľvek kombináciu. Tu záleží len na vašom vkuse.
  5. Alergie. Žiadne. Ani na vôňu, na peľ, semená, kvety... Rastlinka môže voňať tak, ako uznáte za vhodné. Moderné, profi imitácie voňajú po originále, avšak bez alergénov.
  6. Zdravotne nezávadné. Súvisí to s predošlým bodom, avšak pridružuje sa ku tomu celá plejáda vlastností, kvôli ktorým nesmú byť dlhodobo živé kvety umiestnené v ordináciách, nemocničných lôžkach, domovoch pre seniorov. Pritom viacero výskumov a štúdií jednoznačne tvrdí, že zelená farba a rastliny všeobecne veľmi pozitívne vplývajú na ľudskú psychiku. Umelé náhrady do takýchto priestorov umiestniť možno.
  7. Ekológia. To je veľmi sporný bod. Ak by ľudia nekupovali živé a rezané kvety, bolo by ich menej alebo viac na planéte? Denne milióny kvetov zahynú pretože splnili svoj účel - potešiť na výročie, sviatok, alebo len-tak, pre radosť. Na obrovských farmách, kde sa pestujú a pripravujú rezané kvety sa spotrebuje ohromné množstvo pitnej vody denne, len pre pár dní potešenia, kým živá kytice nezvädne a neskončí v smetnom koši. Asi chvíľku potrvá, kým prídeme na chuť darovaným umelým kvetom, ale spomenúť si na peknú chvíľu aj po roku, pretože umelý kvietok stále rovnako skrášľuje izbu - stojí to za zváženie.
  8. Hmyz. Áno, umelé rastliny proste nelákajú hmyz. Včielky, otravné osy, mravce, vošky... Len si tam tak pekne stoja a plnia svoje poslanie - skrášliť nám deň. Najmä v moderných, betónovo- sadrokartónových priestoroch dokážu zázraky.
  9. Univerzálnosť. Môžete ladiť interiér do zeleno-žltej a prispôsobiť tomu všetky rastliny a kvety. Ak časom zmeníte názor, vymeníte rastlinky a tie doterajšie darujete, presuniete, odložíte. Do doby než sa môda opäť vráti ku zeleno-žltej a vy ich použijete opäť. Sú ako umelý vianočný stromček. Proste si iba počkajú na svoju chvíľu aby opäť zažiarili.
  10. Cena. Veď sú drahšie ako živé. Najmä tie profesionálne imitácie, ktoré sú tak dokonale vyrobené, že ich nerozoznáte už ani na dotyk. Áno, je to tak, no len kým nezačnete zarátavať všetky položky, nielen samotný nákup rastliny. Čas, starostlivosť, závlahu, hnojivo, postrek proti škodcom, výmenu ak uhynie, životnosť rastlinky. Keď spočítate naozaj všetky položky, často vám v nejakom časovom úseku vyjde umelá náhrada ako výhodnejší variant.

Že nič nenahradí naozajstnú živú rastlinu s jej vôňou, jemnosťou a “dušou”? Samozrejme, je to tak. Týchto 10 argumentov platí v prípade, že živú rastlinku mať nemôžete, práve pre mnohé z vymenovaných dôvodov. Sú miesta, alebo podmienky, kde nie je možné mať živý kvietok. A v takom prípade je naozaj lepšie a krajšie zvolit profesionálnu náhradu, ako pozerať na holé steny moderných interiérov. Obrovský výber profesionálnych umelých náhrad je na portáli hk-green.sk. Sú to špecialisti na umelé rastliny. Pre váš krajší život.